Fototapeta w kuchni może całkowicie odmienić wnętrze i nadać pomieszczeniu zupełnie nowego wyglądu. W obecnych czasach to nadal nowoczesna zmiana aranżacji oraz gwarancja uzyskania pięknego efektu.

Jak przykleić fototapetę w kuchni krok po kroku?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace związane z przyklejeniem fototapety w kuchni, należy na początek odpowiednio przygotować ścianę, jak również samą fototapetę. Przede wszystkim powierzchnia ściany musi być wyczyszczona i wysuszona.
Zamówioną fototapetę rozkładamy na podłodze i dokładnie sprawdzamy, czy zgadza się zamówiony przez nas kolor, wzór oraz długość i szerokość.
W przypadku, gdy ściana nigdy wcześniej nie była malowana farbą ani nie była oklejona inną fototapetą, to wystarczy ją tylko wyrównać i zaszpachlować.
Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą, która była wcześniej pomalowana, trzeba dokładnie ją umyć, używając do tego przeznaczone mydło malarskie. Jeśli warstwa farby jest bardzo gruba, to dodatkowo trzeba ją przetrzeć papierem ściernym.
Natomiast gdy na ścianie znajduje się inna tapeta, musimy zerwać ją, używając do tego specjalnego środka do usuwania takich materiałów, który dostępny jest w każdym sklepie budowlanym. Preparatem tym nawilżamy naklejoną tapetę i po kilkunastu minutach zaczynamy ją delikatnie zrywać.

 • Fototapety do kuchni


 • Instrukcja montażu fototapety samoprzylepnej w kuchni

  Na odpowiednio przygotowanej ścianie, za pomocą poziomicy, wyznaczamy miejsca, w których będzie klejona fototapeta.
  Przyklejanie tapety rozpoczynamy od lewej strony narożników, okna lub drzwi oraz jednocześnie od góry ściany. Fototapetę trzeba docisnąć za pomocą wałka do klejenia tapet, zaczynając z góry na dół i od środka ku brzegom. Tapetę na zakładkę możemy przyklejać tylko w momencie, gdy zamówimy fototapetę lateksową.
  Proces ten najlepiej jest wykonać w co najmniej dwie osoby, ponieważ pierwsza będzie przykładać fototapetę do ściany i przyklejać ją, natomiast druga będzie od razu wygładzać powierzchnie materiału i usuwać na zewnątrz wszelkie pęcherzyki powietrza, które mogą się pojawiać. Można w tym celu wykorzystać kuchenne domowe narzędzia, takie jak wałek do ciasta.
  Stopniowo odklejamy po kolei każdą część fototapety i równomiernie przyklejamy ją do ściany. Należy bezwzględnie pamiętać o dokładnym naciąganiu materiału, a jeżeli wzór składa się z kilku pasów, to trzeba je przyklejać na styk.
  Jeżeli pojawi się nadmiar tapety, który wystaje na dole ściany, to usuwamy go bardzo ostrym nożykiem. Jeśli chodzi o wszelkie występujące włączniki, gniazdka i kinkiety to również trzeba wykonać odpowiednie wycięcia. Jednak wycięta powierzchnia nigdy nie może być większa od materiału, który będziemy montować na ścianie.
  Teraz już wiesz jak zrobić fototapetę w kuchni bez zatrudniania do tego specjalistów. Jeśli wszystko wykonasz zgodnie z powyższą instrukcją, to pod koniec klejenia fototapeta nie odejdzie od narożników pomieszczenia oraz nie będzie nachodzić na sufit. W ten sposób będziesz mógł uzyskać trwały i piękny efekt, a tapeta nie odpadnie nawet po wielu latach.